English    Sitemap    Print
Zebicon
Zebicon
   

Ingeniørspeciale om 3D scanning i byggeriet

Dato: 23.06.09
Billeder fra rapporten

To ingeniørstuderende på Aalborg Universitet har for nyligt afleveret afgangsprojekt på uddannelsen Civilingeniør i Byggeledelse. Projektet omhandlede kvalitetssikring i byggeriet, og de to ingeniørstuderende undersøgte mulighederne for at udnytte 3D scanning i byggeriet.

Zebicon bidrog til projektet ved at introducere de studerende til hvordan 3D scanning og måleteknik benyttes til kvalitetskontrol i industrien, samt ved at give en generel introduktion til teknologien omkring hvidlysscanning.

Projektet belyser mange spændende områder og indeholder saglige diskussioner og argumenter for valg af teknologi og fokusområder. De studerende blev begge belønnet med et flot 12-tal for opgaven. Du kan læse hele projektet her (10MB).

 
Zebicon
Download           Support